כפר מונש
053-4626013

אישה, בת 32, חיה בסביביה עירונית, עוסקת בעבודה משרדית, אינה עוסקת בפעילות גופנית. מנדלה

תלונותיה העיקריות:

כאבי בטן חזקים אשר הפריעו גם לשינה, נפיחות בבטן, קולות גרגור מהבטן וגזים שלסירוגין תקועים או יוצאים, תחושת כבדות ועייפות חמורה, בחילות ורצון להקיא, ליחה וגודש בסינוסים, כאבי ראש, נטייה לעצירות של יומיים שלושה.

תלונות משניות:

חולה יותר לאחרונה, חוסר תיאבון בבוקר, עודף משקל קל.

רוב תלונותיה מתרכזות במערכת העיכול, כשהבעיות החמירו עם הזמן וגרמו לה לאי נוחות גדולה וירידה באיכות החיים.

על פי האבחון האיורוודי, כל תלונותיה באופן ישיר ועקיף נובעות מעיכול חלש ואיטי (חוסר באש), עודף של קור ויובש במערכת העיכול והצטברות פסולת אשר לא מעוכלת כמו שצריך (נקראת "אמה") כתוצאה מהעיכול החלש. באיורוודה, ליחה היא תוצאה של אש חלשה בקיבה, כשהליחה היא בעצם פסולת שעולה למעלה, לכן כדי לטפל באופן מעמיק נטפל בעיכול ולא רק במערכת הנשימה. בראייה ההוליסטית אנו בוחנים את כל הגוף ואת הקשר בין התלונות, וגם כאבי הראש במקרה זה נבעו מהעצירות ממנה סבלה, לכן גם זה טופל ברמת מערכת העיכול.

אי הסדרים שלה נבעו מכמה גורמים ברורים כגון: תזונה קרה וכבדה לעיכול, הדחקת צרכים, במקרה זה אי הוצאת ליחה וצואה. אי הקשבה לצרכים הטבעיים של הגוף הגבירו את הצטברות הפסולות בגוף ואת חומרת הסימפטומים. הדחקת צרכים נחשבת לגורם מהותי למחלות באיורוודה. גורם נוסף הינו חוסר תנועה אשר מהותית ביותר למקרים של קור, נפיחות בבטן ועצירות.

מלבד גורמים אלה נלקח בחשבון טיפוס הגוף המולד שלה (סיווג לשלושה טיפוסים שונים להם איכויות שונות). מטופלת זו אובחנה כטיפוס קאפה (טיפוס כבד, יציב וקר. יסודות מים +אדמה) וואטה (טיפוס יבש, קל וקר. יסודות מרחב ואוויר), ובעלת מעיים יבשים (סוגי מערכת העיכול גם כן מסווגים באיורוודה).

כמו שהוזכר היה לה עודף קור בגוף, והטיפול היה מחמם ומניע. הומלצה לה תזונה חמה וקלה יותר לעיכול (אוכל מבושל ופחות סלט קר), שתיית מים חמים ותה צמחים (אשר גורמת להוצאת ליחה, חיזוק העיכול והסדרת תנועת העיכול), תנועה, פעילות גופנית אירובית כמו הליכה או שחייה, ניתנו לה צמחים שתרמו להגברת יכולת העיכול ובכך הפחיתו את כל הסימפטומים שחשה, ונעשתה עבודה מנטאלית על עניין הדחקת הצרכים שהינו גורם משמעותי ביצירת הבעיות.

כבר שנמנעה מתזונה כמו סלט, שתייה קרה ומזון קר מהמקרר הרגישה הקלה. היא בישלה יותר והאוכל החם היטיב עימה. היא החלה לקום קצת יותר מוקדם בבוקר ולהיכנס לשירותים לפני העבודה.

לכך עזרו צמחים שנלקחו ערב קודם והקימה המוקדמת יותר ובכך חזרה התנועה הטבעית של מערכת העיכול והיא לא התאפקה יותר לאורך היום.

לאחר זמן קצר בו התחזק כוח העיכול (בעזרת התזונה והצמחים), פחתה הנפיחות, הליחה ותחושת הכבדות. הסימפטומים פחתו ונעלמו, היא חשה חזקה יותר באופן כללי וגם לעשיית פעילות גופנית, וחשוב ביותר הוא שלמדה על טבעה, מה מזיק לה ואיך לשמור על עצמה בריאה יותר לאורך החיים.

נשלח ב מאמרים מקצועיים
צרו קשר
אני בפייסבוק
Close