כפר מונש
053-4626013

רפואה הודית – היסטוריה ופילוסופיה

מקור ומהות האיור וודה

מהות

האיור וודה היא שיטת רפואה ההודית טבעית מסורתית ועתיקה. משמעות צמד המילים איור וודה מסנסקריט היא: ידע – החיים. האיור וודה, מלבד מדע של טיפול במחלות, עוסקת בחיים ומכילה בתוכה גם פילוסופיה ותכנים התורמים לחיי מודעות ומוסר. איור וודה היא מדע האמת המתבטא בחיים והמדע של חיי היום יום. האיור וודה עוסקת בכל תחום המשפיע על האדם, על בריאותו ועל תחלואיו, ושמה דגש רב בטיפול, על איזון תחומי החיים כבסיס לבריאות טובה. בכתבי המקור של הרפואה ההודית נאמר שמי שרוצה להשיג חיים ארוכים שהם הכלי למימוש מטרות החיים: דהארמה (הייעוד המוסרי) / ארטהה (צרכים חומריים) / וקמה (תשוקה, שמחה), צריך לשים מבטחו באיור וודה. בריאות טובה ומאוזנת היא הבסיס למימוש האינסטינקטים האלו.

האיור וודה הינה תורה רחבה ומעמיקה המושתתת על פילוסופיות הנקראות בסנסקריט "שד דרשנה" (שש דרכים של תובנה), שש מסורות בסיסיות וחשובות של התרבות ההודית שמקורן ב"וודות" ועליהן מתבססת גם האיור וודה. ששת הפילוסופיות מכילות עקרונות אוניברסליים המסבירים את טבע העולם והאדם, הם אינם תלויים בזמן ומקום ולכן מהותן מתאימה לכל תקופה ומצב. האיור וודה מתפתחת עם הזמן ועקרונותיה יכולים להתאים את עצמם לכל אדם, וסביבה. חוכמתה תמיד תוכל לתרום לאדם, מכיוון שאפילו שהעולם נמצא בשינוי תמידי, טבע ומהות הקיום אינם משתנים.

איור וודה היא יותר משיטה רפואית. מה שמייחד אותה מעבר ליכולת הריפוי הוא שהיא גישה לחיים, גישה לאינדיבידואליות, גישה להבנת בריאות וטיפול במחלה. היא עוסקת בשמירת הבריאות ומתרכזת בשיפור הבריאות ומניעת מחלות עתידיות, ומציגה את הענף הייחודי של טיפולי ניקוי וטיהור הגוף, לסילוק מחלות משורשן.

הרפואה המודרנית מסתמכת על מחקר ומסתפקת במה שנכון לרוב ההאנשים. אם יש הסכמה לגבי 8 מתוך 10 אנשים זה מספיק כדי להפוך את המחקר הזה לאמת. אין התייחסות ליוצא מן הכלל. באיור וודה, כרפואה מהודו ומהמזרח המביאה עימה התבוננות סובייקטיבית יותר ולא מוחלטת, אין "יוצא מן הכלל". כל אדם נחשב ליוצא מן הכלל. המדע המזרחי המביא עימו פתיחות, קבלה, התבוננות וניסיון, מלמד ללכת מעבר להבדל בין סובייקטיביות ואובייקטיביות. ברפואה המודרנית כשאדם בריא זה מספק. באיור וודה זו התחלה כי כל אדם תמיד יכול לשפר את בריאותו ולהתנהל בצורה נכונה יותר. האיור וודה רואה את הבריאות כתהליך מתמשך שיש לשמור עליו.

מקורות

במקור התקבל מדע האיור וודה באופן אינטואיטיבי, בתפישה ישירה באמצעות מדיטציה, בלב הרישים (חכמים שחיו חיי אמת בתקופה שלפני 5,000 שנה בהודו), מתוך המודע הקוסמי. חכמים אלה חיו מתוך התבוננות פנימית והקשבה לגוף, שימוש נכון בחושים וחיים מוסריים. מתוך מקום זה הם הבינו את החיים ואת האיור וודה. הרישים הקדומים, בהבנתם את הבריאה, גילו למשל, שחמישה אלמנטים מרכיבים כל חומר ביקום, מהטבע ועד האדם כמיקרוקוסמוס של הטבע, ושהאדם הוא מעין יקום בפני עצמו וקיומו האינדיבידואלי הינו בילתי נפרד מההתגשמות הקוסמית הכוללת. כך הבנת החיים הביאה אותם לידע שלם גם ברפואה הוליסטית, אשר אינה מנותקת ממקור וטבע האדם.

נאמר שהצורך ברפואה הגיע כשהאדם החל להתיישב ביישובי קבע ולא בהרים ובנדודים. הדבר יצר ריחוק מן הטבע ונחשב כגורם למחלות.

במשך מאות שנים לאחר מכן הועבר הידע ממורה לתלמיד ואז הובא בצורת מזמורים בשפה הסנסקריטית ב"וודות", כתבי הקודש של התרבות ההודית, והעתיקים ביותר בעולם. בוודות מוזכרים כל המדעים והחוכמה הרוחנית (כגון: מתמטיקה, אסטרולוגיה, רפואה ועוד), כשהאיור וודה מוזכרת ב"אטרבה וודה" וב"ריג וודה". לאחר מכן, הועלתה לכתב בספרות המתארת ספסציפית את האיור וודה.

בבסיס האיור וודה קיימת ספרות קלאסית עתיקה ויקרת ערך, מלפני אלפי שנים, המהווה את מקור הסמכות למדע הרפואה ההודית. מלבד ספרות המקור החשובה, האיור וודה מבוססת על ניסיון של אלפי שנים.

האיור וודה הנחשבת גם ל"מדע הריפוי העצמי", מחזירה את האחריות לאדם, ומביאה את הרעיון שלכל אדם ישנה אינטיליגנציה בסיסית אותה ניתן גם לפתח, ובהקשבה לאותות הגוף ורחשי הנפש, להרגיש ולהבין את הצרכים הנדרשים לשמור על בריאות ולהחלים ממחלות.

שלוש תורות הודיות

איור וודה, יוגה וטנטרה הן תפיסות חיים קדומות המיושמות בהודו במשך מאות שנים, ומטרתן היא לעזור לאדם להשיג חיים ארוכים והגשמה עצמית.בתיאור האבולוציה הרוחנית של האדם, האיור וודה היא הבסיס, יוגה היא הגוף וטנטרה היא הראש. מטרת האיור וודה היא בריאות והיא יכולה להיות מיושמת על ידי כל אדם. מטרת היוגה והטנטרה היא שחרור ("מוקשה" – חופש הנשמה, שחרור מכבלי הסבל שבמעגל התגלגלות הנשמה לתוך גוף) ורק יחידים בעלי משמעת חזקה מאד יכולים להשיג מטרה זו. האיור וודה הינה מדע שאומנם מקורו ומהותו רוחניים אך עיסוקו גשמי, ועוסק בטיפול בגוף ובנפש ובחיים הגשמיים. היוגה, "איחוד", מהווה שיטה רוחנית להתעלות מעל הפרעות העולם (הגוף, החושים והמחשבה) ונאמר שלא ניתן לתרגל יוגה בגוף שאינו בריא, כשאת זה נותנת האיור וודה. ה"טנטרה" היא התורה הגבוהה ביותר המשלבת בין הגשמי והרוחני – האיור וודה והיוגה. לא ניתן לעסוק באחת מהן בשלמות ללא עיסוק בקודמת לה.

(חשוב לציין שתרגול היוגה המוכר לנו כתרגול גופני אינו מבוטל בגלל מטרה קשה להשגה זו. תרגול היוגה נותן המון לגוף ולנפש, יוצר השפעות חיוביות ועוצמתיות בגוף ותורם לפיתוח מודעות מעודנת יותר. המטרה במקור היא נעלה יותר).

צרו קשר
אני בפייסבוק
Close