כפר מונש
053-4626013

תזונה טבעית

תזונה טבעית זהו מושג רחב המשלב לטעמי, קודם כל מודעות להשפעה בסיסית וטובה שיש לתזונה על הגוף והנפש ובשל כך, בחירה בתזונה מיטיבה ואיכותית. אופן אכילה נכון, המתייחס לסביבת האכילה, תשומת לב לאכילה שקטה ומודעת, לאופן הכנת המזון וכדומה, ולפריטי מזון טבעיים ומיטיבים עם הבריאות.

תזונה נחשבת ל"סמסקרה" (= הקשר להרגלים יומיומיים) החשובה ביותר. תזונה לא בריאה ושאינה מתאימה לאדם, מהווה גורם ישיר לתחושה לא טובה ולמחלות, ותזונה מתאימה לאדם וטבעית הינה כלי עוצמתי ויעיל לשימור הבריאות, לתחושת אנרגיה טובה ולצלילות.

הבחירה בתזונה טבעית היא בעלת ערך רב. לעיתים היא נתפשת כתזונה דלה, חסרה ולא טעימה, אך כשמשקיעים בהכרתה ובגיוון, נהנים מעושר תזונתי רב ומהתנהלות חכמה ושלמה עם הגוף, יותר מאשר לאכול אוכל גרוע ולקחת תוספי תזונה, למשל, או להישאר עם החשיבה שתזונה בריאה היא סלט, עלים ירוקים ועשבים. אני רואה את התזונה הטבעית כעשירה ומעודנת. תזונה כזו מתאימה למצב תודעתי מעודן של האדם, המאפשר לו להנות מהשפעותיה ולחוות אותה כטעימה ביותר. לעיתים לוקח זמן להיפטר מההתמכרויות לעודפי הסוכר והמלח הנמצאים בתזונה מעובדת ולטעמים חזקים של רטבים מתועשים למשל, אך בכל מקרה, האיור וודה דוגלת בהדרגתיות, המאפשרת את עידון התודעה ותחושת הדחייה מהמוצרים התעשייתיים, תוך תחושת השינויים הטובים של השפעת התזונה הטבעית. הרגישות הנוצרת לאחר ניקוי הגוף והתודעה מחומרים לא בריאים, מאפשרת חוויות חדשות של הנאה מטעמים מעודנים של ירקות, של תבלינים ועוד, באופן ברור ומזין חושים.

תזונה עשירה ומגוונת

תזונה טבעית הינה עשירה ביותר ומורכבת מקשת רחבה של פריטים. מדובר על אכילת מזונות מחומרי גלם בסיסיים, שאינם מעובדים ומתועשים, אוכל עם אנרגיית חיים מהטבע שאיכותם מזינה ומיטיבה. מוצרים מתועשים נחשבים ל"ריקים", ולאוכל ללא כל אנרגיית החיים החשובה כל כך, אשר גורם לתחושות עייפות, כבדות וחוסר חיות. הם בדרך כלל קשים לעיכול, מכבידים על המטבוליזם ומצטברים כרעלים בגוף. מעבר לכך, הם אינם מאתגרים את האדם להכנת המזון של עצמו, עניין משמעותי בפני עצמו. בתהליך הכנת מזון, נקלטים באוכל רשמים המועברים מהאדם המכין למזון עצמו, ואוכל שמוכן באהבה למטרות הזנה טובה מכיל גם את האנרגייה של המבשל. בחימום מוצרים תעשייתיים, לא קיים התהליך של "הטענת" המזון באנרגייה המיוחדת הזו.

משפחות הפריטים הן: דגנים, קטניות, ירקות, פירות, חלב, יוגורט וגבינות טריות/טבעיות, שמנים, אגוזים וזרעים, תבלינים ומוצרים טבעיים מהפריטים הללו. חשוב להכיר ולצרוך את מגוון הפריטים, כשבאיור וודה, גם חשוב לצרוך את הפריטים לפי הטבע המולד של האדם (גוף יבש / לח, קר / חם וקל / כבד), העונה ואי הסדרים בגוף. הדגנים הם: אורז, שיבולת שועל, חיטה ובורגול, סולת, גריסים, קינואה, דוחן, כוסמת, אמרנט, שיפון ותירס. הקטניות הן העדשים הקטנים למיניהם, מאש, מונג דאל (מאש קלוף), חומוס, שעועיות וסויה. הירקות מוכרים וחשוב לצרוך אותם באופן מגוון וצבעוני: עלים, ירקות שורש, כרוביים ועוד, פירות טריים ויבשים, גם כן, בגיוון. עדיפות לצריכת הירקות והפירות העונתיים. חלב חשוב לצרוך איכותי (חלב אורגני, חלב עיזים) ובצריכה נכונה על פי האיור וודה, חלב מבושל וחם בלבד! חמאה ויוגורט שאינו קר ונלווה לאוכל מבושל. שמנים טבעיים בסיסיים ואיכותיים בכבישה קרה הטובים גם לבישול וגם כתוספת לאוכל מוכן: שמן זית (לתיבול בלבד), גהי, שמן חמניה, שמן זרעי ענבים, שמן שקדים ושמן שומשום. אגוזים וזרעים ותבלינים טבעיים ללא תוספים. מתוקים ניתן להכין מחומרים טבעיים ומקמחים מלאים ובנוסף לעוגות המערביות המוכרות, הקינוחים ההודיים מורכבים מחלב, קמח חומוס ומרכיבים טבעיים נוספים, נפלאים וטעימים. עושר הפריטים מאפשר הכנת ארוחות צבעוניות וטעימות. ההתעסקות עם מוצרים טבעיים מעוררת את הרוח, מקרבת לטבע וגורמת לתחושת סיפוק ואושר.

לאכול מאוזן

ארוחה מאוזנת מורכבת מדגן, קטניה / חלבון אחר בכמות פחותה מהדגן וכרוטב, וירקות בצורות שונות. אופן ההכנה המומלץ הינו בישול, אידוי ואפייה. חימום במיקרוגל אינו מומלץ כלל. כל מזון המוכן מחומרים טבעיים ובסיסיים נחשב ל"טבעי", בצקים למשל, גם אם טבעיים, פחות מומלצים על פי האיור וודה, בייחוד לסובלים מבעיות עיכול שונות ובמצבי עודף משקל. בצק אינו צורה מזינה של חיטה, כולל לחם ונחשבת לצורת צריכה ריקה ומכבידה של החיטה. אם להתפשר, אז מומלץ כבר לחם מדגנים מלאים ללא חומרים מלאכותיים וכדומה או בהכנה ביתית. בטיפול האיור וודי, כל אדם מקבל הנחיות ייחודיות על פי מצבו, ולא הכל טוב לכולם, גם בתזנה טבעית, למשל, לכבדי משקל רצוי לצרוך יותר קטניות מדגנים ולרזים יותר דגנים מקטניות. אין תחליף לתחושת האדם את גופו ותזונה טבעית לטעמי, מחדדת גם את יכולות האדם לחוש בצרכים האמיתיים של גופו ונפשו, להתאים את התזונה למצב הרוח, את הכמויות למצב הגופני ואת איכות המזון לעונה וכדומה.

חשוב לציין כי האיור וודה אינה צמחונית. ההתבוננות על מה טוב לאדם הינה ייחודית ומותאמת לפרמטרים רבים. הבשר יכול להיות כמו תרופה לאנשים מסוימים בעוד שלאחרים כדאי להימנע ממנו. באופן כללי, ישנה התייחסות לאיכות המוצר, להכנתו ולאיכויותיו בהתאמה לאדם, יותר מאשר האם הוא טוב או מזיק.

 

למידע נוסף על תזונה איורוודית טבעית

צרו קשר
אני בפייסבוק
Close